Miközben Földünkön aggasztó mértékben fogy az iható víz mennyisége, és sok millió ember iszik szennyezett vizet, a fejlett országokban elképesztő mértékben pazaroljuk, szennyezzük az ivásra alkalmas tiszta vizet. Ivóvízben tisztálkodunk, mosunk (még autót is), ivóvízzel takarítunk és ivóvízzel működtetjük a WC-ket. Utóbbi célra megy el egy háztartás vízfelhasználásának jó egyharmada – évenként és fejenként 20 ezer liter! Ez az állapot nyilvánvalóan nem tartható fenn sokáig, még akkor sem, ha (mint tesszük) homokba dugjuk a fejünket.
Országh József, Belgiumban élő nyugalmazott professzor az általa „Vízgazdának” nevezett rendszere egyszerre kínál megoldást az értékes és pótolhatatlan víz takarékos használatára, a környezet állapotának megőrzésére, költségtakarékosságra – és mindezt úgy, hogy szinte alig, vagy egyáltalán nem kell lemondanunk a civilizáció kétségtelenül kellemes kényelmi vívmányairól.
Országh professzor elmélete szerint a víz- és a biotömeggazdálkodás egymástól elválaszthatatlanok, és mindez bizonyos mértékig összefügg a Föld klímaváltozásaival és az emberiség energia problémáival is. „Minden javasolt műszaki megoldásnál figyelembe kell venni a víz befolyását a szén, a nitrogén és a foszfor nagy természetes körforgásaira. Ennek ismeretében felfedezzük azt is, hogy a fenntartható szennyvízkezelés és a szerves hulladékokkal való gazdálkodás is szorosan összefügg: a kettőt együttesen kell végezni.” – vallja.
Elméletét egy (külföldön már sok helyen alkalmazott) gyakorlati rendszerben valósította meg: ez a „Vízönellátó” rendszer. Ennek elemei a kereskedelemben kaphatók, egy átlagos (kis kerttel is rendelkező) családi házba beépíthetők, ráadásul nem kerül sok pénzbe. A bonyolult, de világos, minden részében kidolgozott rendszer majdnem, vagy teljesen csapadékvízből fedezi a család vízszükségletét, olyan szennyvízkezelést alkalmaz (az „alomszék” nevű száraz toalett segítségével), amely a talajba/talajra közvetlenül veszélytelenül kijuttatható végterméket állít elő, ami ráadásul segít megőrizni a talaj termőképességét. A rendszer alkalmazásával teljesen függetleníthető a családi ház a vizes közművektől: ez nyilvánvalóan sérti a közmű szektor érdekeit, így ma nem könnyű a megvalósítás.
Erről is beszélt Országh professzor a napokban, a miskolci Földes Gimnáziumban tartott előadása során, majd másnap Gömörszőlősön újabb előadás következett a fenntartható vízönellátó rendszeréről. A gömörszőlősi helyszín a miskolci Ökológiai Intézet Alapítvány Információs Központja volt, amely az Országh professzor rendszeréhez hasonló fenntartható megoldások bemutatására, népszerűsítésére épült, a jelenleg is tartó KEOP 6.2.B projektjének keretében.
forrás: Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány
Utolsó kommentek