Program: Előadás a csillagászatról és az égi csillagképekről majd a nyári esti égbolt jelenségeinek, csillagképeinek és a csillaghullás távcsöves megfigyelése Felsőtárkányban.
Helyszín: Nyugati Kapu Oktató- és Látogatóközpont, Felsőtárkány
Jelentkezés: Erdei Nikoletta, tel.: (30) 336-8124.
A bolygók láthatósága augusztusban:
Merkúr: Egész hónapban kereshető napnyugta után az esti ég alján, de megfigyelésre kedvezőtlen helyzetben. 24-én van legnagyobb keleti kitérésben, 27°-ra a Naptól. Ekkor háromnegyed órával nyugszik a Nap után.
Vénusz: Fényesen látszik a hajnali keleti égen, magasan a horizont felett. Három órával kel a Nap előtt. Fényessége -4,0 magnitúdóról -3,9 magnitúdóra, átmérője 15"-ről 13"-re csökken, fázisa 0,74-ről 0,83-ra nő.
Mars: Előretartó mozgást végez előbb a Bika, majd az Ikrek csillagképben. Éjfél körül kel, a hajnali égen látható. Lassan fényesedik, fényessége 1,0 magnitúdóról 0,9 magnitúdóra, átmérője 5,3"-ről 5,8"-re nő.
Jupiter: Hátráló mozgást végez a Bak csillagképben. Egész éjszaka feltűnően látszik a déli ég alján, 14-én szembenállásban van a Nappal. Fényessége -2,8m, átmérője 49".
Szaturnusz: Előretartó mozgást végez az Oroszlán csillagképben. Este nyugszik, napnyugta után kereshető a nyugati ég alján. Fényessége 1,1magnitúdó, átmérője 16".
Uránusz: Az esti órákban kel. Az éjszaka nagy részében látható a Halak csillagképben.
Neptunusz: Csaknem egész éjszaka látható a Bak csillagképben,17-én van szembenállásban a Nappal.
Forrás: Magyar Csillagászati Egyesület
Kép: Budapesti égbolt látványa 2009. aogusztus 15-én 19 órakor. Forrása: ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézet Csillagászati Tanszéke
Utolsó kommentek