Április közepén az MME Bükki helyi csoportjából néhányan elhatároztuk, hogy az idén besegítünk egy keveset a május közepén hazaérkező gyurgyalagoknak és a Nagyvisnyón, valamint Szilvásváradon található fészkelőtelepeket megtisztítjuk az ősz óta felhalmozódott növényzettől, omlásoktól, így biztosítva nagyobb, stabilabb felületeket a fészeküregek kialakításához. Az őszi, téli és kora tavaszi csapadék a felső talajréteg több pontján - amely szinte mindenhol füves terület - átszivárgott, alámosta a talajt, omlásveszélyessé tette a falak felső részét. A falakat 'lemosva', annak anyagát (többnyire homokot) a rézsű aljára halmozta fel, ezzel csökkentve a lehetséges felületeket, eltömve a régebbi fészeküreg bejáratokat és kiváló talajt biztosítva a növényzet ' térhódítására' is.
Egy szép szombati reggelen lapátra, ásóra kaptunk, és neki fogtunk. Először a nagyvisnyói telepeket jártuk végig és tisztítottuk meg. Ezeken a telepeken sikerült az alámosásokat megszüntetnünk, ellapátolnunk a lemosott hordalékot, így egyharmadával megnöveltük a fészeküregek kialakítására alkalmas felületeket. Munkánk során még az alpin technikát is bevetettük a nehezen megközelíthető helyeken, ezt azonban csak megfelelő gyakorlattal ajánljuk bárkinek is.
Sajnos a Szilvásvárad, Hangyás területén lévő felhagyott homokbányában, a tavalyi évhez képest is romlott a helyzet, a meglevő fészeküregek túloldalán az erózió elvégezte a munkáját, néhány járat átszakadt, átlátni rajtuk, ezért a bányaudvar szintben megfelelő helyén (kb.2 m2 felület) kialakítottunk egy új falat, amely alkalmas lehet fészeküreg készítésére.
Nagyvisnyón mindhárom telepnél (a bevált módon) elhelyeztünk figyelmeztető táblát is, reméljük ezzel a 'humánfaktor' kevésbé áldásos tevékenysége sem fogja zavarni a madarakat a költési és nevelési időszakban.
Késő délutánra alaposan elfáradtunk, átmozgattunk kézzel néhány köbméter földet-homokot, lett vízhólyagunk is, de ezzel együtt reméljük, hogy az idén ismét jó költési eredményekhez segítjük ezeket a védett, színpompás rovarevő madarakat.
Fontosnak tartjuk elmondani, hogy ezeket a fészkelőtelep rekonstrukciókat kora tavasszal érdemes elvégezni mielőtt a gyurgyalagok megérkeznének, illetve késő ősszel, miután elvonultak a telepekről, így nem zavarjuk a madarakat és a szabadban végzett munkához is alkalmasabb az idő. Előfordulhat, hogy a telepeken más, nem vonuló madarak is költenek, párhuzamosan a gyurgyalagokkal, erről mindenféleképpen győződjünk meg, mielőtt neki látunk a rekonstrukciónak, mert az élőhelyek megőrzése nem csak egy-egy kiemelt állat- vagy növényfajra vonatkozik, hanem társulásokra, komplex életközösségekre is. Őrizzük meg és adjuk át természeti értékeinket a következő generációknak, ha lapátolással, ásással is teszünk csak az ügy érdekében, tegyük meg, amit megtehetünk.
Bakk Zsuzsanna, Somoskői Péter, Pásztor Zoltán
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bükki helyi csoport
Hazaváró - Gyurgyalag fészkelőtelep rekonstrukciók
2010.05.17. 11:33 mmebukk
Szólj hozzá!
Címkék: mme természetvédelem madár gyurgyalag magyar madártani egyesület bükki helyi csoport
A bejegyzés trackback címe:
https://egrizold.blog.hu/api/trackback/id/tr672009604
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek